Adatmodellezés

Alapfogalmak

Azonosítás, azonosító

Az egyedeknek vannak olyan jellemző tulajdonságaik, amelyek az egyedeket képviselik, helyettesítik az ismeretközlés során. Ezek az ún. elválaszthatatlan tulajdonságok. Enélkül az információcsere lehetetlen volna. Ahhoz ugyanis, hogy valamiről - bármiről - ismeretet adjunk át valaki másnak, egyértelműen meg kell mondanunk, hogy miről is van szó.

Ez két dolog meghatározását jelenti. Egyrészt meg kell adnunk, hogy a kérdéses valami mely jelenségcsoportba tartozik (pl. író vagy utca), másrészt pedig a csoporton (egyedtípuson) belül kell pontosan meghatározni a csoport szóban forgó elemét (egyed-előfordulást, pl. Wass Albert).

Az azonosítás az egyed-előfordulás egyértelmű megjelölése.

Az azonosítás módja jó esetben név szerinti (nominális), amikoris megadjuk a tulajdonságot és annak konkrét értékét. „Körözzük az ABC-123 rendszámú gépkocsit..." A rendszám a hivatkozási alapul szolgáló általános jellemző, tulajdonság, míg az ABC-123 annak konkrét értéke. Ha több kocsi is létezhetne azonos rendszámmal, akkor a rendszám nem lehetne a kijelölés eszköze.

Az esetek többségében nincs mód a kényelmes, név szerinti azonosításra, egyszerűen nem létezik olyan természetes, „vele született" tulajdonsága a jelenségcsoportnak, amely eleget tenne annak a követelménynek, hogy a csoport bármely elemére különbözik az értéke. Ekkor két út áll előttünk: az egyik egy mesterséges tulajdonság alkotása (ilyenek pl. az adó-, taj-, számla-, útlevél- stb. számok).

A másik lehetőség pedig az, hogy addig bővítjük a nem egyedi tartalmú tulajdonságainak és azok értékének fölsorolását, amíg ezek kombináicója már egyértelműen meghatározza, hogy a jelenségcsoport mely eleméről is van szó:

- Uram! A késemért jöttem!
- Hol hagyta?
- Valami matrózban.
- Milyen kés volt?
- Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta?
- Várjunk... Csak lassan, kérem... Milyen volt a nyele?
- Kagyló.
- Hány részből?
- Egy darabból készült.
- Akkor nincs baj. Megvan a kés!
- Hol?
- A hátamban.
   (Rejtő Jenő: Piszkos Fred, a kapitány)

Ez utóbbi módszer a leíró (deszkriptív) azonosítás. Nem túl szerencsés, mert igen terjengős lehet. A mindennapi életben gyakran használjuk, alkalomszerűen és sokszor redundánsan. Információs rendszerek, adatbázisok esetében az az előnyös, ha azonosításra egyértelmű és minimális hivatkozást használunk, ez az egyedtípus azonosítója:

Az egyedtípus azonosítója az egyedtípus azon tulajdonságtípusa vagy tulajdonságtípus-kombinációja, amely minden egyed-előfordulásra eltérő értékű, vagyis azokkal kölcsönösen egyértelmű viszonyban van.

Evvel elméletileg megoldottuk az egyértelmű megjelölés, az azonosítás problémáját. A gyakorlatban azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Ha nincs egyértelmű és természetes azonosítónk - márpedig többnyire nincs -, akkor vagy megjegyezhetetlen mesterségeseket kell alkalmazni, vagy a terjedelmes deszkriptív azonosítást alkalmazhatjuk. Ez esetben nemcsak avval a problémával kell szembenéznünk, hogy pl. a „név + születési hely+születési idő + anyja neve" kombináció meglehetősen terjedelmes, hanem avval is, hogy ezt esetenként ugyanúgy, hibátlanul kell(ene) leírni, vagy optikai karakterfelismerés útján beolvasni.

Mi a helyzet akkor, ha egy egyedtípusnak több olyan tulajdonságtípusa is van, amely a fenti meghatározás szerint azonosító lehetne? Ezeket a tulajdonságtípusokat kulcsjelölteknek (candidate keys) nevezzük. Az ezek közül kiválasztott azonosító az elsődleges kulcs (primary key). Az azonosítónak ki nem választott kulcsjelöltek az alternáló kulcsok. Az azonosító tulajdonságtípusra a következő - részben értelemszerű, részben megállapodásszerű - feltételek vonatkoznak:

1. Minden egyedtípusnak kell legyen azonosítója.

2. Az azonosító értéke egyetlen egyed-előfordulásban sem lehet üres vagy ismeretlen.

3. Minden egyedtípusnak csak egy azonosító tulajdonságtípusa lehet.

4. Ugyanaz a tulajdonságtípus csak egyetlen egyedtípusnak lehet az azonosítója.


Lásd még (a teljesség igénye nélkül):

Halassy Béla dr.: Az adatbázistervezés alapjai és titkai. IDG Magyarországi Lapkiadó Kft., Budapest, 1995. pp. 6-8.

Rejtő Jenő: Piszkos Fred, a kapitány. Magvető, Budapest, 1958. A Magyar Elektronikus Könyvtár állományában; helyben itt.

 

Vélemény

Nincs és nem is lehet.

impresszum