Európa
Mennyiségek rögzítésére sokáig használták Európa-szerte az úgynevezett rovásfákat. Ezeken már külön jele van az 5-nek, 10-nek, stb. Angliában egészen 1812-ig rováspálcán nyugtázták az adózók által befizetett összeget. A legeltető állattartásban a gazda és a pásztor elszámolása még a múlt század végén is rovásfával történt: tavasszal felvésték a fára a legeltetésre átadott állatok számát, majd a pálcát hosszában kettéhasították. Egyik fele az egyik, másik fele nyugtaként a másik félnél maradt, kizárva így a bármelyikük által elkövetendő hamisítást.
Rovásfa a Hortobágyról
Számolásra Európában igen sokáig a római számokat használták. Gondoljunk bele, hogy hogyan lehet írásban akár csak összeadni is két római számot (bár léteztek a számolást megkönnyítő algoritmusok)! A római számokkal való osztást csak a legnevesebb egyetemeken tanították. A legrégibb európai kézirat, amiben arab számjegyek vannak, a 976-ból származó Codex Vigilianus. A helyiértékes számábrázolás első teljes európai ismertetése Fibonacci (valódi nevén Leonardo da Pisa, 1175-1250) 1202-ben megjelent munkájában, a Liber Abaci című könyvben található meg. Az ismertetés ellenére nem terjedt el gyorsan az új számírási módszer. Az ellenszenv egyik oka – az újtól való idegenkedésen kívül – az volt, hogy sokkal könnyebben lehetett az üzleti könyveket hamisítani, ha arab számjegyekkel írták: elég volt egy nullát a végére írni, és máris tízszeresére nőtt az ottlévő szám. Sőt, a nullát könnyű volt hatosra vagy kilencesre javítani. Ilyenfajta csalást a római számokkal nem lehet elkövetni. Firenzében 1299-ben rendelettel is megtiltották az arab számok használatát!
Arab számok kontra abakusz
A haladást azonban nem lehetett megállítani. Az arab évszámmal ellátott első pénzérmék megjelenési éve néhány országban: Svájc — 1424, Ausztria — 1484, Franciaország — 1485, Németország — 1489, Anglia — 1551, Oroszország — 1654. Az első nyomtatott könyv, amelyben arab számokkal számozták az oldalakat, 1471-ben jelent meg. Luca Pacioli (~1445-1517) 1494-ben kiadott
Summa de aritmetica geometria proportioni et proportionalitá című összefoglaló jellegű műve (az első, matematikai tárgyú nyomtatott könyvek egyike) már következetesen arab számjegyeket használ.A közönséges törtekkel való műveletvégzés mai módja a XVII. sz.-ban alakult ki.
A 10 nevezőjű törtekkel való számolás módját már 1427-ben leírta Al-Kaski
A számítások kulcsa című művében, de ismeretei nem váltak közkinccsé. 1585-ben jelenik meg Stevin flamand mérnök La disme (A tizedes egység) című könyve, ami részletesen ismerteti a tizedes törtek lényegét, a velük való számolás módját és alkalmazási lehetőségeiket. A tizedesvesszőt Kepler (1571-1630) vezeti be, a tizedespontot pedig Napier (1550-1617). Kepler munkatársa, Bürgi írta úgy először a tizedes törteket az 1592-ben megjelent Arithmetika című könyvében, ahogy ma is írjuk.