Bevezetés

 

A modern világ fejlett technológiája nem jöhetett volna létre és nem működne a számítógép nélkül. Különböző típusú és méretű számítógépeket használnak az információk tárolására és feldolgozására a társadalmi élet szinte minden területén a kormányok titkos irataitól kezdve a banki tranzakciókon keresztül a családi költségvetésig. A számítógépek új korszakot nyitottak az automatizálás technikájában a gyártás területén, és nélkülözhetetlenek a modern kommunikációban is. Alapvetően fontos eszközökké váltak a kutatás és az alkalmazott technológia szinte minden területén a világegyetem modellezésétől kezdve a holnapi időjárás előrejelzéséig. A nyilvános adatbázisok és a számítógépes hálózatok sokfajta információforrást tesznek elérhetővé.

A számítástechnikát ma használó ember a számítógépekkel és a programokkal teljes komplexitásukban találkozik. Ezek mai formájukban csodálatra késztetik a felhasználót. Ez a csodálat könnyen a számítástechnika túlmisztifikálásához, a megértésről való lemondáshoz vezethet.

A mai bonyolult hardver és szoftver megértésében nagy segítséget jelenthet kialakulásuk folyamatának, történetének ismerete. Az elmúlt évtizedek megvalósított és (eddig még) megvalósíthatatlan ötleteinek ismerete fogékonnyá tehet bennünket az új módszerek, eszközök iránt, illetve a továbbgondolásukra inspirálhat minket.

A számítástechnika-történeti jegyzet célja az elmúlt ötezer, de leginkább az utóbbi ötven év legfontosabb számolási, számítási, információ-feldolgozási megoldásainak megismertetése.

Annak ellenére, hogy léteznek analóg számítógépek is, ezeknek a fejlődésével csak addig foglalkozunk, amíg meg nem jelentek a digitális elektronikus számítógépek. Jelenleg “köznapi” ember úgyis csak digitális számítógéppel találkozik.

A jegyzet alapvetően azok részére készült, akik már tanultak a számítógépek hardver felépítéséről, a hardver működéséről, az operációs rendszerekről és valamilyen programozási nyelvről is. Ezért nem magyarázok meg olyan fogalmakat, amiket az előtanulmányokból ismerni kell és nem térek ki a ma is használt eszközök működésére.

Végezetül felhívom a tisztelt Olvasó figyelmét, hogy az itt leírtakat fenntartással kezelje. Az anyag legnagyobb részét különböző kiadványokból szedtem össze, és magam is igen meglepődtem az összegyűjtés során, hogy az egyes művek mennyi ellentmondást tartalmaznak. Ráadásul nem is az események megítélésében, hanem konkrét tényekben. Még a közelmúlt olyan eseményére is, mint az IBM PC megjelenése, négy különböző évszámot találtam különböző helyeken: 1979, 1980, 1981 és 1984. Általában nem volt alkalmam arra, hogy az ellentmondásoknál utánajárjak az igazságnak. Néhol ugyan felhívom a figyelmet az egymásnak ellentmondó forrásokra, de ezt nem mindenhol teszem meg: legtöbbször egyszerűen csak a szavahihetőbbnek tűnő forrásművet fogadtam el.